Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 1906
Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2014
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı

 50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 183 Kilometrelik Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı.

Yarın Koşulacak 136 Kilometrelik Kuşadası-İzmir Etabından Sonra Bisikletçiler İstanbul’a Geçecek. Tur Pazar Günü Koşulacak İstanbul-İstanbul Etabı İle Sona Erecek.
 
Turkuaz Mayoyu Kuşadası – İzmir Etabında Orıca Greenedge  Takımından  Adam Yates Giyecek
 
50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 183 kilometrelik Bodrum-Selçuk etabını Orica GreenEDGE Takımından Adam Yates 4 saat 11 dakika 46 saniye ile kazandı. İkinciliği Cannondale Takımının İtalyan bisikletçisi Davide Formola, üçüncülüğü de CCC Polsat Polkowice Takımının İtalyan sporcusu Davide Rebellin elde etti.
 
İlk Kaçışlar
Saat 11.40’da Bodrum kalesi önünden verilen startla 140 bisikletçi Selçuk’a doğru pedal basmaya başladı. Henüz Bodrum rampası çıkılırken ataklar başladı. Aralarında ünlü sprinter Lotto Belisol Takımı’nın Alman sporcusu Andrei Griepel’inde bulunduğu 6 sporcusu hemen ön grubu oluşturdular ve gittikçe artan bir tempo ile pedal bastılar. Kamyshev (Astana), Krizek (Cannondale), Greipel (Lotto Belisol), Aramendia (CAJA RURAL), Kurek (CCC POMSAT) ve Kreder (WANTY GROUPE-GOBERT) ana grupla arayı 6 dakika kadar açtı...
 
Sprint Primini Kazananlar
86’ıncı kilometre kat edilirken etabın ilk prim kapısından geçildi. Çizgiyi ilk geçen sporcu Caja Rural-Seguros Takımının İspanyol sporcusu Aramendia Lorente Javier oldu. İkinciliği Cannondale Takımından Avusturyalı Krızek Mattihas aldı. Üçüncü de CCC Polsat Polkowice’nin Polonya’lı bisikletçisi  Kurek Adrian oldu. Prim kapısı geride kalırken önde grup arayı 5 dakika 48 saniyeye çıkardı. Türkiye güzellikleri prim kapısına yaklaşılırken ana grup tempoyu yükseltti. Farkı 1 dakika kadar indirdi. Yeni zaman net 5 dakika olarak ölçüldü. Etaba başlayalı 2 saat 33 dakika olmuştu ki yarış komiseri 106’ıncı kilometreyi geçtiklerini duyurdu. Bu saat dilimi hesaplandığında iki grubun temposunun hayli iyi olduğu söylenebilirdi.
 
Türkiye Güzellikleri Primini Kazananlar Beyaz Mayonun Sahibi Değişmedi
124’üncü kilometre geçilirken Türkiye Güzellikleri primlerini kazananlar belli oldu. Çizgiyi ilk geçen bisikletçi Lotto Belisol Takımı’nın Alman sporcusu ünlü sprinter Andrei Griepel oldu. İkinciliği Caja Rural takımından İspanyol Aramendia Lorente Javier, üçüncülüğü de CCC Polsat Polkowice Takımının Polonyalı sporcu Adrian  Kurek aldı. Ancak bu sonuçlar Beyaz Mayonun sahibini değiştirmedi. Selçuk-İzmir etabında Beyaz mayoyu klasmanda 15 puanla liderliğini sürdüren Neri Sottoli Takımının İtalyan sporcusu Pozzo Mattia giyecek. Bu kapıda geçildikten sonra ön gruba yetişmek için ana grup inanılmaz bir tempo yaptı. 143’üncü kilometre geçilirken ana grup ön gruba yetişmek üzereydi. Yeni zaman farkı 1 dakika 15 saniye olarak anons edildi. Finişe 30 kilometre kala ana grup öndeki altılı grubu yakalamak üzereydi. Selçuk’taki Meryem Ana Tepesi’ne tırmanacak olan bisikletçiler şimdi bu finiş için toplu olarak gelmeye başladı.
 
Tırmanış Primini Kazananlar
161’inci kilometre geçilirken etabın Tırmanış primini de kazananlar şu şekilde sıralandı..Unıdethealtcare Presendet By Maxxıs takımındancDe Maar Marc, aynı takımdan Davide Frattini, Caja Rural’dan Domagalski Karol..Grup yine tırmanışlarda parçalanır gibi olduysada  Meryem Ana yokuşu toplu halde çıkılmaya başlandı. Finişe 5 kilometre kala Andrei Griepel, Mark Cavendish ve Elia Vivianı gibi elit sporcular tırmanış sırasında pek çok bisikletçi ile birlikte gerilerde kaldı. Doğal olarak tırmanış etaplarında başarılı olan bisikletçiler finişe doğru tempo yapmaya başladı..Finişe 1 kilometre kala Orica GreenEDGE Takımından Adam Yates atağa kalktı ve tek başına finişe gelmeye başladı. Ve Yates 4 saat 11 dakika 46 saniye ile Bodrum-Selçuk etabının galibi oldu.
 
Turkuaz Mayonun Yeni Sahibi Adam Yates
Tur’un Genel Ferdi Klasman birincisi ise el değiştirdi. Cofidis’in Estonyalı bisikletçisi Taaramae Rein’den 8 saniye geride olan Adam YATES bir saniye ile birinciliğe yükseldi. 
 
183 kilometre Bodrum-Selçuk etabında 1 sprint primi, 2 tırmanış primi ve 1’de Türkiye Güzellikleri primi kapılarından geçildi. 
Turkuaz mayonun sahibi Estonyalı bisikletçi Taaramae: "bacaklarımı çok iyi hissediyorum, bu yüzden hiç endişem yok" dedi. Bu sözler yarışın liderinin kendine güveninin tam olduğunu gösteriyordu.
MTN Qhubeka Takımı’nın Eritre’li bisikletçisi Kudus Merhawi: "bacağımda biraz ağrı var ama yine de deneyeceğim. Bugün podyumda olabilmek benim için yeterli olur."
CCC Polsat Polkowice Takımının İtalyan Sporcusu Rebellin Davide: "Elmalı'da çok zaman kaybettim ama elimden geleni yapacağım." derken rakibi,Eritre’li sporcu Kudus'un pedal çevirme tekniğini beğendiğini, kendisine Froome'u hatırlattığını söyledi
Rebellin, "kağıt üzerinde bu etap bana uygun görünüyor, kazanmayı deneyeceğim ancak Taaramae herkesi geçebilir. "
Kudus Merhawi: "2 gün önce yağmurdaki kazada bacağımı ve kolumu çarptım. Dün son sprintte durumumu görmek için atak yaptım” dedi.
 
Konya Torku Şekerspor’un İspanyol bisikletçisi Cobo Acebo Juan Jose: "kendimi İyi hissediyorum, elimden gelenin en iyisini yapacağım ama korkarım Taaramäe'nin Genel Ferdi Klasmandaki yerini koruması yeterli zaman farkı var” dedi.
Bodrum-Selçuk etabında Renshaw (Omega Pharma-Quick Step), Docker (Orica GrenEDGE), Belkov ve Paolini (Katusha), Colli ve Ponzi (Neri Sottoli) start almadı.
Genel Ferdi Klasmanda 8. sırada bulunan Bardiani CSF Takımı’nın İtalyan sporcusu Barbin; "son tırmanışı bilmiyorum ancak Genel Klasmandaki 8’inciliğimi iyileştirmek istiyorum. Podyuma çıkmam ise zor görünüyor
Dünya’nın sayılı Sprinterleri arasında gösterilen Lotto Belisol’un Alman sporcusu Andre Greipel Ghent-Wevelgem'de köprücük kemiğini kırdıktan sonra Tour Of Turkey’de formunu test ettiği, çabuk bir iyileşme sürecinde olduğu gözlendi.
 
Kuşadası- İzmir Etabından Sonra Kafileler İstanbul’a Gidecek
27 Nisan’da Alanya-Alanya etabı ile başlayan ve bugün 7’inci etabı koşulacak olan 50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una katılan bisikletçiler yarın koşulacak Kuşadası-İzmir etabından sonra İstanbul’a hareket edecek. 136 kilometrelik bu etaptan sonra kafileler uçakla İstanbul’a gidecek ve Pazar günü İstanbul-İstanbul etabıyla yarış sona erecek.

       
Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr