Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 1346
Yayın Tarihi: 11 Nisan 2014
» Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilk kez köşk bahçesinde pedal çevirdi

T.C. Cumhurbaşkanlığı makamı himayelerinde 27 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihlerinde 50.yılını kutlayacak olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tanıtım etkinlikleri kapsamında Çankaya Köşkü kapılarını Basın Mensuplarına açtı. Her yıl geleneksel olarak spor medyasını bisiklet ile buluşturan “Basın Turu” etkinliğine bu yıl ilk kez Çankaya Köşkü ev sahipliği yaptı.

11 Nisan 2014 günü saat 11:00'de düzenlenen etkinlik Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün ev sahipliğinde gerçekleşti. Medyanın yoğun ilgi gösterdiği etkinlik kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Çankaya Köşkü bahçesinde basın mensuplarıyla birlikte pedal çevirerek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun startını verdi.

Etkinliğe katılan isimler arasında Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı Brian Cookson, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Spor Toro Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve T.B.F.Yönetim Kurulu ile sponsor firma temsilcileri yer aldı. Organizasyona co-sponsor desteği sunan Shimano, CST ve Salcano firmaları temsilcileri ile Spor Medyasının önde gelen isimlerinin davetliler arasında yer aldığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Cumhurbaşkanlığı Gül "Bisiklet faaliyetinin 50. yılı olması başlı başına büyük başarı. Daha önceki Cumhurbaşkanları tarafından başlatılan 50 yıl önce, bu sene 50'ncisi olacak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun başlangıcını ve tanıtımını yapıyoruz" sözleriyle Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti ifade etti. "Cumhurbaşkanı olduktan sonra her seferinde ya turun başlangıcında veya bitiminde muhakkak hep oldum. Şundan dolayı, tabii ki bunun bir spor faaliyeti olması başlı başına her türlü desteği hak eder ama Türkiye'nin tanıtımına olağanüstü, çok büyük bir katkı sağlayan bir turnuva. 8 gün boyunca Türkiye'nin en güzel sahillerinde, şehirlerinde bu tur yapılıyor ve dünyada 130'a yakın ülkenin televizyonları günde iki saat canlı olarak bu turu veriyorlar, TRT ve Eurosport'un işbirliğinde. Ayrıca her gün EuroSport'ta en azından bir saat özet görüntüler sunuluyor. Dolayısıyla Türkiye'nin tanıtımını bundan daha güzel yapan başka bir şey düşünemiyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Organizasyona verdikleri destek ve katılımları anısına Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı Brian Cookson'a plaket hediye etti.

Basın Turu ardından düzenlenen Basın toplantısında Brian Cookson "Cumhurbaşkanı Gül'ün Türk medyasını kabul edişi, onlarla birlikte pedal çevirmesi, dünyada eşine rastlamadığım ve gerçekten bisiklet adına ve dünya sporu adına gurur duyduğum bir olaydı. Dünya Bisiklet Birliği Başkanı olarak ilk kez böyle bir olaya tanık oluyorum" cümleleriyle etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken Türkiye'de bisiklet sporunun son yıllarda ortaya koyduğu gelişimden mutluluk duyduklarını ifade etti.

"Basın Turu" etkinliğini değerlendiren Türkiye Bisiklet Turu Başkanı ve Dünya Bisiklet Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Emin Müftüoğlu, Cumhurbaşkanlığı makamı himayesinde gerçekleşen etkinlik vesilesiyle duyduğu gururu dile getirdi. Çankaya Köşkü bahçesinde Cumhurbaşkanımızın, ulusal ve uluslararası spor teşkilatının başındaki isimler ve basın mensupları ile birlikte pedal çevirmesinin bisiklete olan ilgiliyi arttıracağına ve ülkemizde bisiklet sporunun yaygınlaşması bakımından önemli bir etkinlik olduğuna dikkat çekti.

Çankaya Köşkü "Basın Turu" tanıtım etkinliği ardından gözler üst düzey rekabetin yaşanacağının sinyallerini veren 50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na çevrildi. 27 Nisan – 4 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenecek olan dev organizasyon Alanya'dan İstanbul'a 8 etapta bisiklet heyecanın adresi olacak.
 

 

 

 

 

       
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilk kez köşk bahçesinde pedal çevirdi kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr