Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 8018
Yayın Tarihi: 05 Mart 2013
» EMİN MÜFTÜOĞLU UCI’NIN YÖNETİMİNE SEÇİLDİ
Uluslar arası Bisiklet Birliği ve Avrupa Bisiklet Birliği’nin genel kurulu Fransa’nın Paris şehrinde yapıldı. Fransa Olimpiyat Komitesi Kongre Salonu’nda yapılan ilk genel kurulda Avrupa Bisiklet Birliği (UEC) Başkanı ve Yönetim Kurulu seçildi. Polonyalı Başkan
Wojiech Walkıewicz, yaş sınırlaması nedeniyle yeniden aday olmadı.
UEC Başkanlığı’na Fransa Bisiklet Federasyonu Başkanı ve David Lappartient ve Moldova Bisiklet Federasyonu Başkanı Andrei Tchmil aday oldu.
Tarihinde ilk kez iki başkan adayının yarıştığı UEC Başkanlığı’na 34 ülkenin oyunu alan Fransız Lappartient seçildi.
 
Daha sonra Uluslar arası Bisiklet Birliği (UCI) Yönetim Kurulu seçimi yapıldı. Pat MC Quit’in başkanlığını yaptığı UCI’nin yönetimine Avrupa’dan 8 delege seçildi. Çarşaf liste yöntemiyle yapılan seçimde aday olan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 42 delegeden 34’ünün oyunu alarak yönetime girmeyi başardı.
 
UCI yönetimine, Müftüoğlu ile birlikte Avrupa’dan şu isimler girdi: Brian Cookson (İngiltere), Renato Di Rocco (İtalya), Artur Lopez (Portekiz), İgor Makarov (Rusya), Peder Pederson (Danimarka), Marian Stetina (Çek Cumhuriyeti), Tom Van Damme (Belçika)
 
Seçimden sonra Emin Müftüoğlu ve beraberindeki Türk heyeti büyük sevinç yaşadı. Müftüoğlu’nu sadece Türk heyeti değil Avrupalı delegelerde kutlayarak sevincini paylaştı.
Bugüne dek UCI Yönetim Kurulu’na giren ilk Türk olan Müftüoğlu, son derece duygulu ve sevinçli olduğunu söyledi. Yaklaşık 9 yıldır yaptıkları çalışmalar neticesinde Türk bisikletinde önemli gelişmeler sağladıklarını ve bu çalışmaların Dünya, Avrupa bisiklet kamuoyunda yankı uyandırdığını belirten Müftüoğlu, ‘’Bunların karşılığını ülke olarak aldık ve hak ettiğimiz yere yıllar sonra da olsa gelmeyi başardık. Böyle bir şey kısa bir süre öncesine kadar hayaldi ama şimdi büyüklerimin ve ekibimin desteğiyle bunu başardık. Bu benim değil Türkiye’nin, Türk bisikletinin zaferidir’’ dedi.

       
EMİN MÜFTÜOĞLU UCI’NIN YÖNETİMİNE SEÇİLDİ kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr