Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 12191
Yayın Tarihi: 04 Mart 2013
» U17 Milli Takımımız Almanya'da Testten Geçti

Bisiklet federasyonumuz 2013 yılı faaliyet programında yer alan ve gelecek vadeden sporcularımızın antrenmansal ve performans açısından eksikliklerinin belirlenerek tamamlanması amacını güden çalışmalarımız dünyanın sayılı test eğitim merkezlerinden biri olan Almanya/ Warendorf Sportschule der Bundeswehr  26.02.2013 günü yapılmıştır. Bu teste federasyonumuz ( 6 ) U17 yaşa altı Milli takım sporcunu ve 1 antrenörü göndermiştir.Bu test merkezi Alman askerlerinin sakatlık rehabilitasyon ve Alman sporcularının performans değerlendirmesini yapan bir kuruluştur.Test için en az 1 yıl öncesinden rezervasyonlu olmanız gerekmektedir.Bir çok profesyonel bisiklet takımının performans takibini yapan kuruluş da Dr. jens Hinder ve ekibi ile yapılan bisiklet sürücüleri testini sizlere kısaca anlatmak isterim.Bu testi gerçekleştirecek olan doktorumuz 2 dünya şampiyonluğuna sahip bir bisikletçi olup yüzlerce profesyonel dünya ve olimpiyat şampiyonlarının antrenman performans takibini yapan Fransa bisiklet turu koşan takımların bir çoğunda medikaltrainer olarak çalışmakta her gün işle evi arası olan 30km yolu yaz kış bisikleti ile gidip gelmekte Asker bir  doktordur.

26.02.2013 günü sabah saat 07.30 aç kan alımı ile başlayan ve ardından hafif kahvaltı sporcu tanıma için Dr. Hinder tarafın dan sporcularımıza kişisel sorular sorulmuştur 09.15 sıralarında ise ikişer sporcumuz ile genel dayanıklılık ,EKG,lak tat alımı yapılmıştır.her 3 dakikada bir kulaktan alınan kan ile sporcunun 3 dk yapılan watt artırımına ve zorlanmaya vermiş olduğu tepkileri alınmış en son maksimum nabza ulaşılması ve istenilen kadans verilememsi ile biten yaklaşık 1 saat süren bir testtir.Öğlen yemeği ve az bir istirahat ten sonra ise reaksiyon ve maksimum hız ölçümü yapılmıştır.testlerin tamamının bitimi ile sporcularımızın test sonuçları Dr. jens Hinder ile performans değerlendirilmesi yapılmıştır.Genel olarak Avrupalı ve Alman sporcular ile Dayanıklılık ve kuvvet bakımından eksikliklerinin olmadığı tarafımıza bildirilmiş ancak maksimum hız ve reaksiyon verilerinin ise çok zayıf olduğu belirtilmiştir.Özellikle antrenmanlar ve yarışmaların içeriğinin eksikliğinden bahsedilen değerlendirmede interval antrenmanlarının git gide artan hızın ardından yapılan yüklenme veya uzun süreli interval değil bu yaş gurubunda sabit hızda normal sürüş den %100 yüklenme ile 10sn ve 20sn ile olması gerektiği yarışmaların ise kısa sert kriter yum tarzında olması tavsiyesinde bulunulmuştur. Dr. jens Hinder yakın ilgi alaka gösterdiği sporcularımızın nabız saati ile çalışmalarını özellikle belirtmiş Gelişim bölgesi antrenman eksiğinin ise çok yarışma startı alınması ile aşılacağını tarafımıza bildirmiştir.Zaman içerisinde Dr. jens Hinder ile sporcu takip sirkülasyonu sağlanmış olacaktır kalp saati ve antrenman takibi Dr. İle birlikte çalışma ürünü olarak tarafımca yapılacaktır . Eski yarışma formatlarının U15-U17 yaş altı sporcularına yol yarışı şeklinde uygulanmasının faydasız olacağı tespit edilerek 2013 yılı faaliyet programı hazırlanırken 07.01.2013 federasyonumuz merkezinde yapılan teknik kurul kararı ile kriter yum ve zamana karşı olarak uygulanması kararlaştırılmıştır ki bu da biz Türk antrenörlerinin de eksiklerin giderilmesi konusundaki yaklaşımlarımızın doğru yolda olduğunu göstermektedir.Yukarıda test sonucu olarak elde edilen eksik verilerin tamamlanması yıllardır Milli takım antrenörünün yıl içerisinde yapmış olduğu birkaç hafta ve süreçte oluşacak bir mucize  durum olarak ağılanmıştır aslında bu tamamen yanlıştır.Kulüp antrenörü ve Milli takım antrenörünün uzun süreçli bilgi alış verişi ve ortak antrenman programı izlenmesi ile istenilen sonuca ulaşılması mümkündür. Almanya da Milli takımımızın bulunduğu süreçte bizi yalnız bırakmayan Alman bisiklet federasyonu yetkilisi Toni Hornung ve Ahmet Gölbinar ’a yadımlarından dolayı teşekkür ederim. Birçok maddi ve manevi fedakarlık ile federasyon imkanlarımızın üst sınırlarının zorlanarak gidilmiş olan bu tarz test,yarışma ve kamp süreçlerinin inanıyorum ki tüm kulüp antrenörlerimizin de bu güzel gidişata verecekleri destek ile yakın zamanda büyük başarılarla sonuçlanacaktır.

Bisiklet sporumuz hak ettiği değer ve yeri bulacaktır. Bisiklet sporumuza yıllardır emek veren Kulüp idarecilerimize sabırla sıfırdan sporcularımızı bisiklet sporcusu olma yolunda emek harcayan fedakarca çalışan antrenörlerimize ve tabiî ki ailelerine saygılarımı sunarım. 

 
 
Zafer GÖLBİNAR
U15-U17 Yaş altı
Milli Takım Sorumlusu
        
U17 Milli Takımımız Almanya'da Testten Geçti kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr