Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 2317
Yayın Tarihi: 21 Aralık 2009
» Almanların en iyi bisiklet antrenörüyle sözleşme imzaladık

Türkiye Bisiklet Federasyonu, 2012’de yapılacak olan Londra Olimpiyatlarına en iyi şekilde hazırlanmak için Almanların en iyi bisiklet antrenörü Horst Strunk’la 3 yıllığına anlaştı. Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu, imza töreninden önce yaptığı konuşmada, “Horst hocalarımızın başında baş antrenör gibi, onları yönlendirecek, yönetecek.”dedi. 

2004 yılında Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı olarak seçilen ve  Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu gibi bir çok başarılı organizasyona imza atarak bisiklet sporuna yeniden canlılık kazandıran Emin Müftüoğlu, başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Müftüoğlu ve beraberindeki As Başkan Abdurrahman Açıkalın ile Teknik Kurul, antrenörlerin gelişmesi ve sporcuların kapasitesini artırmak amacıyla önemli bir adım atarak Almanya’nın Nordrhein-Westfalen Eyaleti Bisiklet Federasyonu Antrenörü Horst Strunk ile çalışma kararı aldı. Alanya’da Alaiye Cleopatra Otelde yapılan imza töreninde, yabancı bir antrenörle çalışma kararını teknik as başkan Abdurrahman Açıkalın ve teknik kurul ile birlikte aldıklarını açıklayan Müftüoğlu, bu kararı yönetim kurulunun onayını da aldıktan sonra Avrupa’da önemli antrenörlerle görüşmeler yaptıklarını, geçtiğimiz yıl Alman Nordrhein-Westfalen Eyaleti federasyonu ile yapılan alt yapı çalışmaları sırasında Horst ile tanışıp kendisiyle prensipte çalışma kararı aldıklarını söyledi.
31 Aralık 2009’a kadar Alman federasyonu ile olan anlaşmasından dolayı geçen yıl ortasında yapılamayan sözleşmenin, bugüne kaldığını açıklayan Müftüoğlu, “Kendisi Türkiye’yi sevdiğini, federasyonumuzla seve seve çalışabileceğini söylemişti. Şimdi 01.01.2010 itibariyle Olimpiyat hazırlıkları sürecinin de başlamasıyla birlikte Horst’la yapacağımız anlaşmayla Türk milli takımını kendisine emanet ediyoruz.. Ama bizim bugüne kadar çok büyük emekler veren hocalarımız ve teknik kurulumuz burada ben onlara ayrıca teşekkür ediyorum. Yine hocalarımız birlikte çalışacaklar. Horst hocalarımızın başında baş antrenör gibi, onları yönlendirecek, yönetecek.”dedi.
 
İl temsilcileri, Merkez Hakem Kurulu ve Teknik Kurul’la iki günlük geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirdiklerini de hatırlatan Müftüoğlu, “Biz bisiklet ailesi olarak bundan sonra seviyemiz balkanlar değil, Avrupa ve dünya. Biz inanıyorum 2016 olimpiyatlarında madalya kazanacak seviyeye gelmenin hedefiyle uzun süreçli bir plan içerisindeyiz. Biz ilk geldiğimizde olimpiyatlara gideceğiz demiştik ve tek sporcuyla gitmiştik. . 2012 olimpiyatlarına da daha fazla sporcuyla gitme hedefimiz var. Velodromda olimpiyata gitme hedefimiz var. Ülkemizde velodrom yok. 2010 yılında velodromun temelini de Alanya’da atacağız.”diye konuştu.
 
2012 Londra Olimpiyatlarına kadar Türkiye’de görev almış olmaktan dolayı son derece memnun olduğunu, bu iki yıllık süreç içerisinde Türkiye‘deki bisiklet sporunu en üst düzeye birlikte çıkaracaklarına inandığını ifade eden Alman Antrenör Horst Strunk, Bu kadar büyük adımları atmaya hazırlandığımız şu aşamada tüm antrenörlerimizin ve yönetimimizin benim yanımda olduğunu görmekten de son derece memnunum. Gelecek yıl yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda, daha sonraki aşamalarda ise  Avusturalya’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası ve İtalya’da yapılacak olan Gençler Dünya Şampiyonası’ndan en yüksek performansı elde etmeyi planlıyorum.”dedi.
 
Burada en büyük hedefin ise 2012 Londra Olimpiyatları’na en az iki yol bisikleti sporcusuyla katılmak olduğunu da belirten Strunk, şunları söyledi:
 
“Bu son derece zorlu bir yol çünkü değerlendirme sistemi bir çok aşamayı en başarılı biçimde aşmanız gerekiyor. Aynı şekilde bayanlar müsabakalarına da katılma hedefimiz var. Bu hedeflerimiz arasında ara aşamalarda da 2011 Trabzon Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda en iyi dereceyi elde etmeyi planlıyoruz. Bu yüzden şu an 10-11- 12 yaşında olan arkadaşlarımızı da çalıştırmaya şimdiden başladık. Antrenörlerimizin tek başına altından kalkabileceği bir şey değil biz bundan sonra takım olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
Konuşmaların ardından sözleşmeyi imzalanarak taraflar birbirlerini tebrik etti.
 
HORST STRRUNK KİMDİR?
Dedesi ve babasının bisiklet sporu içerisinde görev alması nedeniyle küçük yaşta bisiklet sporuna gönül veren Alman Horst Strunk, gençler kategorisinde 4 yıl yarışlara katıldı. Sağlık sorunları nedeniyle yarışları bırakan Strunk, eğitimini Köln Spor Akademisi Beden Eğitimi bölümünde tamamladı. Federasyon Milli Takım Antrenörlüğü yaparak 19-23 yaş altı kategorilerinde çalıştı. UCI Komiserlik belgesi de alan ve 1989’dan beri profesyonel olarak bisiklet antrenörlüğü yapan Strunk, Hanka Kupfernagel, Regina Schleicher, Ina-Yoko Teufenberg, Judilh Arndt gibi halen dünyada bisiklet arenasında çalışmakta olan üst düzey ünlü bayan sporcular yetiştirdi. Son iki yıldır Almanya’da U 23 ve daha alt kategoride milli takım antrenörlüğü olarak görev yapan Horst Strunk, evli ve iki çocuk babası.
       
Almanların en iyi bisiklet antrenörüyle sözleşme imzaladık kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr