Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 1935
Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2011
» Belçikalı Bisikletçi Wouter Weylandt İtalya Turu’nda hayatını kaybetti...

  
İtalya Bisiklet Turu'na katılan Belçi-kalı bisikletçi Wouter Weylandt, turun 3. Etabında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

İtalyan devlet televizyon kanalı RAI’nin bildirdiğine göre, yarış sırasında Rapallo kentine yaklaşık 25 km mesafede bisikletinden düşen Weylandt’ın kalbi durdu.

Kazanın meydana geldiği yerde görev yapan güvenlik güçlerinin tanıklığına göre, Weylandt’ın sol pedalı yol kenarındaki bir duvara takıldı ve bisikletçi korkunç bir takla attıktan sonra bilincini kaybetti.

Çok kan kaybeden 26 yaşındaki profesyonel Belçikalı bisikletçiye, yarışın tıbbi ekibi tarafından kalp masajı yapıldı, ancak kurtarılamadı.

Vuelta 2008′de ve Giro 2010′da birer etap kazanan Weylandt, 2006′da profesyonel olmuş, bu yıl da yarışa Leopard takımından katılmıştı.

Haber, bisiklet dünyasını yasa boğarken, genç atletin baba adayı olduğunun ortaya çıkması trajedinin boyutunu daha da artırdı.

Bisiklet turunun Cenova bölümünde Türkiye saatiyle 17.20'de Mezzanego kentinden yokuş aşağı inerken bisikletinin kontrolünü kaybedip asfalt yola düşen 25 yaşındaki genç sporcu, tüm çabalara karşın kurtarılamadı. Kazanın hemen ardından Weylandt'ın yanına koşan sağlık ekibinin müdahalesinin sonuç vermediğini belirten turun sorumlu hekimi Prof. Dr. Giovanni Tredici, "Kazanın hemen ardından sağlık ekibi oradaydı. Ancak halihazırda bilincini kaybetmişti.Yaklaşık 40 dakika kendisini hayata dödürmek için elimizden geleni yaptık, ancak sonuç alamadık. Genç bisikletçi hayatını kaybetti" dedi.

Weylandt'ın anne ve babasıyla, beş aylık hamile eşinin kaza haberini alır almaz İtal-ya'ya ulaşmak üzere yola çıktıkları öğrenildi. Leopard takımında yarışan Weylandt'ın takım arkadaşları, tura devam edip etmeyecekleri yönünde henüz bir açıklamada bulunmadı. Genç atletin yarın yapılacak otopsisinin ardından kesin ölüm nedeninin açıklanacağı bildirildi.

       
Belçikalı Bisikletçi Wouter Weylandt İtalya Turu’nda hayatını kaybetti... kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr