Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 2090
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2009
» Eski Başkandan Veledrom tavsiyesi

Türkiye’ye dönemin ikinci Velodromunun yapılmasına vesile olan Türkiye Bisiklet Federasyonu eski Başkanı Aziz Feridun İncula, günümüzde Velodromun bulunmamasının büyük bir ihmal olduğunu, bunun oluşturulmasının sporcuların yetişmesi ve seyirciyi de tatmin etme yönünden büyük fayda sağlayacağını söyledi.

İncula, “Ne yazık ki bir zamanlar 2Velodromun bulunduğu Türkiye’de şuan Velodrom bulunmamakta. Bu açığın giderilmesi Türkiye için büyük bir kazanç olur.”diyor.
 
5 BİN KİŞİLİK VELODROM KONYA’YA YETMEDİ
İstanbul’da doğmasına rağmen hayatının büyük bir bölümünü Doğu ve İç Anadolu Bölgelerinde geçiren Türkiye Bisiklet Federasyonu eski Başkanı Aziz Feridun İncula, 90 yaşında bile sporu aklından hiç çıkarmıyor. Yaşamının geri kalan bölümünü Ankara’da evinde müzikle uğraşarak geçiren İncula’ya bisiklet sporu hatırlatılınca, Velodromu öne çıkarıp, önemine değiniyor.
 
1945’li yıllarda dönemin valisi İzzettin Çağpar’ın iknasıyla Sinop’tan Konya’ya giderek, burada Beden Terbiyesi’nde görev alan ve 5 yıl sonra Konya Valisi Refik Şefik Soyer’in desteğiyle, İl Özel İdaresi ve Belediyelerin maddi yardımlarıyla stadyum inşaatına başladıklarını anlatan İncula, “Bin kişilik olarak düşünülen tribünleri 5 bin kişilik olarak yapılmasına ikna ettikten sonra Konya’da insanların ulaşımda bisikleti yoğun bir şekilde kullanması nedeniyle bununda değerlendirilmesi gerektiğini düşündüm. Bunun için bir Velodrom olması gerektiği yönünde düşüncesini aldığım sayın vali Soyer, Velodrom işine ön ayak oldu, ancak 5 bin kişilik tribünün gereksiz olduğunu savundu. Buna rağmen tribünleri 5 bin kişilik olarak yapmaya başladık ve 1950 Nisan ayında Velodromu bitirdik. Yugoslavya ve Romanya’dan bisikletçiler davet ettik, Haziran ayında görkemli bir açılış yaptık. Açılışta 5 bin kişilik tribün ağzına kadar dolmuştu. Velodromun üst duvarlarına kadar insandan geçilmiyordu. Ve dışarıda da yüzlerce Konyalı vatandaşımız (Hoparlörlerle sesi dışarı verin. Ne olduğunu bizde duyalım) diye bağırıyordu. İşte o görüntülerden sonra valimiz, yaptığımızı takdirle karşıladı ve dedi ki (Hata etmişiz. Keşke bu tribünü 10 bin kişilik olarak yapsaymışız. Konya’ya bu bile az) şeklinde konuşarak memnuniyetini dile getirdi.” diyerek Velodromun bisiklet açısından önemini vurguladı.
 
VELODROM TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR KAZANÇ OLUR
 
Bisiklet Yarışı için Bulgaristan’a gittiklerinde 25 tane Velodrom’la karşılaştıklarını, bir çoğunun tahta zemin üzerinde yapılmış Velodrom olduğunu anlatan İncula, Bulgar sporcuların o dönemlerde bir çok yarışlarda çok büyük dereceler aldığını anlatarak, “Şimdi düşünmek lazım, Türkiye’de Velodrom gerekli mi, değil mi ? Benim kanaatim, çok çok gerekli. Çünkü, bisiklet ilimi ileri olan memleketlerde bu sporun kalkınması bakımından ve seyir zevki bakımından büyük faydası olduğu kanısındayım. Yol yarışlarında, bisikletçileri kasabalılar görüyor, seyrediyor. Fakat Velodrom da binlerce insan yarışları izliyor. Velodromun oluşturulması, sporcu yetiştirilmesinde ve seyirciyi de tatmin etme yönünden büyük faydası var. Bu işte bir ihmal varsa, bu ihmalin derhal giderilmesini tavsiye ediyorum. Bu Türkiye için büyük bir kazanç olur.”diye konuştu.
 
MALZEME OLMADAN SPORTİF BAŞARI SAĞLANMIYOR
1971 yılında Balıkesir’de yapılan Akdeniz Oyunlarının ardından Necdet Baykut’un Bisiklet Federasyonu Başkanlığı görevi bırakması üzerine Beden Terbiyesi Genel Müdürü’nün teklifini kabul ederek Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı olduğunu belirten İncula, 2 yıllık başkanlığı süresi içerisinde yaşadığı en büyük sorunun bisiklet ve malzeme sıkıntısı olduğunu, , bununla ilgili iki ilginç anısını şöyle anlattı:
“Ecnebiler geldiği zaman parkuru geziyor, hangi tip lastikle koşulması gerekiyorsa o lastikle koşuyor ve yarışı bitiriyorlardı. Bizde ise yarışa başladıktan sonra 2-3 defa lastik patlıyordu. Bizde en büyük sorun bisiklet ve malzeme sıkıntısıydı. Şimdi Velodrom, yol, dağ yarışları için çeşit çeşit bisikletler var. Bizim zamanımızda bisikletler çok pahalıydı ve bizim bütçemiz bu bisikletleri temin edecek durumda değildi.
Hiç unutmam. Helmut isminde bir Alman bisikletçi vardı. Helmut, Almanya’dan 4 tane bisiklet getirmişti ve biz federasyon olarak bunları satın aldık. Fakat bunların gümrük işlemi olmadığı için sevdiğimiz bir arkadaşımız (Kaçak malzeme getirildi) diye bizi ihbar etti. Bunun büyük sıkıntısını çektik.
Birde lastik olayı yaşadık. Akdeniz Oyunları’nda bizim yarışlara girmemiz çok şüpheliydi, çünkü lastiğimiz yoktu. O dönemde İtalyan Federasyon Başkanı olan zat, bana (Takım nasıl?) diye sordu. Bende (Takım kaput. Gidiyoruz, yarışa giremiyoruz.) cevabını verdim. (Niye?) diye sordu. Lastiğimizin olmadığını söyledim. (Sizde lastik çok var. Siz Bilmiyorsunuz?) dedi ve 24 saat sonunda İtalya’dan bize 300 adet bisiklet lastiği geldi. Gelen ama lastikleri de gümrükten çekene kadar akla karayı seçtik. O zamanlarda çıkarılan bir genelgeyle federasyona gelecek bütün malzemelerin gümrükten muafı kararı vardı. Ki bu lastikler, otomobil lastiğiyle aynı konumda gözüküyordu ve genelgeyi hesaba katmamışlardı. Bu lastiklerden vergi almak zorunda olunduğu belirtildi. Biz bakanlığa müracaat ettik, bakanlık emriyle lastikler serbest bırakıldı. İtalya’dan gelen 300 lastiğin gümrük harcını maalesef 2 sene sonra ben ödemek zorunda kaldım. Kısacası, malzeme olmadan sportif başarı sağlanmıyor.”
 
FEDERASYON BAŞARILI
 
1972’de İstanbul’da yapılan Balkan Şampiyonası’nda Konya’dan Erol Küçükbakırcı Balkan Şampiyonu olması sevincinin ardından Ankara’ya döndüğünü ve sağlık sorunları nedeniyle federasyon başkanlığından ayrılmak zorunda kaldığını dile getiren İncula, “Şimdi amatör olarak müzikle uğraşıyorum. Eski Bisiklet Federasyonu Başkanı olarak, uzaktan federasyonun çalışmalarını takip ediyorum. Gayet başarılı gidiyorlar, fevkalade organizasyonlar yapıyorlar. Bu çalışmalarını takdirle, sevgiyle, hürmetle anmak lazım.” şeklinde konuşarak bu başarıların devamını diledi.
 
AZİZ FERİDUN İNCULA KİMDİR?
 
1919 yılında İstanbul’da doğdu. Orta Okulu Sinop’ta, liseyi İstanbul’da bitirdi. İstanbul doğumlu olmasına rağmen hayatının büyük bir bölümü Doğu ve İç Anadolu’da geçti. 4-5 branşta milli hakemliği bulunan İncula’nın futbol hakemliği Erzurum’da başladı. Burada bölge hakemliği lisansı hak kazandı. Yeni görev yeri Konya’da Milli hakemliğe terfi etti. Türkiye’nin ikinci Velodromunun yapılmasına vesile olan İncula, işlerinin yoğunluğuna rağmen Genel Müdürlüğün izniyle Konya’da hakem kursu düzenleyerek, 20 kursiyeri bölge hakemi olarak kazandırdı. Konya Bisiklet takımlarının yarışlarına iştirak etmesiyle, bisiklet hakemliği de yapan Aziz Feridun İncula, bisiklette önce bölge hakemliği, daha sonra da milli hakemliğe terfi etti. Konya’da görevi bitiminden sonra Ankara’ya giden İncula, 1971-1973 yılları arasında Bisiklet Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu. Aziz Feridun İncula, sırasıyla güreş, atletizm ve atıcılık sporlarında da bölge ve milli hakemlikleri de yaparak adı hakemlerin hakemi olarak anılır oldu. . Ayrıca müzisyende olan İncula’nın bine yakın bestesi bulunuyor.
       
Eski Başkandan Veledrom tavsiyesi kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr