Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 2141
Yayın Tarihi: 26 Nisan 2010
» Bisikletin de futbol kadar izleyicisi var

 
46'ncı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, canlı yayınlarla bu yıl 1 milyar kişiye ulaştı. Türkiye'nin tarihî ve doğal güzelliklerini dünyayla buluşturan organizasyonun mimarlarından Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, finişteki kalabalığa vurgu yaptı. Müftüoğlu, Fransa Bisiklet Turu kalitesini yakalayacaklarını söyledi.
 
Çocukluğumuzun vazgeçilmez tutkularından bisiklet, bugünlerde Türkiye'nin turizm elçisi oldu. Bu yıl 46'ncısı düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu Eurosport ve TRT'nin canlı yayınlarıyla yaklaşık bir milyar kişi takip etti. Spordan öte bir anlam taşıyan organizasyonda ülkemizin tarihî ve doğal güzellikleri tüm dünyaya tanıtıldı. 11 Nisan'da İstanbul'tan start alan ve bin 254 kilometre pedal çeviren ünlü isimler 8 gün sonra Alanya'da ulaştı. Turun şampiyonluğunu Cofidis'ten İtalyan Giovanni Visconti elde ederken finiş alanında herkesin yüzünde haklı bir gurur hakimdi. Kuşkusuz en büyük mutluluğu Bisiklet Federasyonu Başkanı'mız Emin Müftüoğlu yaşıyordu. Koltukta 6'ncı yılını geride bırakmak üzere olan tecrübeli yönetici, turun HC kategorisine, bir anlamda dünya bisikletinin Şampiyonlar Ligi'ne yükselmesinde de en büyük pay sahiplerinden. Müftüoğlu ile zorlu; ancak bir o kadar da keyifli olan yarışı ve gelecek planlarını konuştuk.
 
Güzel bir organizasyonu geride bıraktık. 46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ardından neler söyleyeceksiniz?
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'le sık sık toplantı yaptık. HC klasmanına (Şampiyonlar Ligi) yükselmeden önce birçok çalışmamız oldu. Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Pat Mc Quad'a bunu başarabileceğimizi dile getirdik. Başkan, "İpi geçiriyorum boynunuza, ya yaşayın ya ölün." demişti. Şükürler olsun, bugün yaşıyorum. (Gülüyor) Geldiğimiz noktaya dünya şahit oldu.
 
Tur esnasında olumsuz görüntülerle karşılaştınız mı?
Genelde çok fazla bir şikâyetimiz olmadı. Bir kaza yaşandı, onu da kısa zamanda atlattık. İlk kez Marmaris-Denizli etabıyla Pamukkale'yi de tanıttık. Katılan ve destekleyen sayısı bu yıl ikiye katlandı, Alanya'daki kalabalığı bugüne kadar hiçbir yerde görmedim. Futbol taraftarını solladık. Baktığınız zaman 8 günde inanılmaz görüntülerle milyonlara ulaştık.
 
Başkanlığınızda 6. yılı geride bırakmak üzeresiniz. Bu yılın diğerlerinden farkı neydi? Öncelikte bir üst klasman olduğu için ayrı bir heyecan vardı herkeste. Sadece profesyonellerin yarıştığı kategoride bazı özel önlemler almak gerekiyordu. Bu seneki yarış, şua ana kadar en az pürüz yaşadığım ve en çok mutluluk duyduğum bir turdu.
 
Bisiklet Milli Takımı'mızla ilgili çalışmalarınız var mı?
Brisaspor ve Konya Şeker, bisiklet sporuyla ilgilenen iki önemli kulüp. Orada yetişen yeni yetenekleri milli takıma monte etmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bunu yapma sebebimiz, önümüzdeki olimpiyatlar. 2012 Londra Olimpiyatları'yla ilgili projelerimiz var. Alman Milli Takımı'nın altyapı antrenörüyle anlaştık. 46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda Türk bisikletçiler ilk kez 221 kilometrelik etabı bitirdi. Daha önce bu kadar mesafe Türkiye'de hiç koşulmadı. İki sporcumuz her şeye rağmen yarışı bitirdi. Altyapıdan geleceklerle, Avrupa ile büyük bir rekabete gireceğimizi düşünüyorum.
 
Türkiye'deki bisiklet altyapısı nasıl?
Bisiklet, bir kültürdür. Bu da okulda başlar. Beden eğitimi derslerinde bu kültürün verilmesi gerekiyor. İlkokul 1'de çocuğa bisiklet almakla bitmiyor. Bunu beden eğitimi dersleriyle de pekiştirmek gerekir. Gittikçe daha çok bisikleti sokakta görmeye başladınız. Neden bunu söylüyorum? Çünkü daha çok bisiklet satılmaya başlandı ülkemizde. Ancak bir sorunumuz var; yayaya saygının olmadığı ülkemizde bisiklete saygıyı nasıl aşılayacağız? Öncelikle bunu halletmemiz gerekiyor.
 
Eurosport ve TRT, ülkemizin tarihî ve doğal güzelliklerini yaklaşık 1 milyar insana ulaştırdı. Nasıl tepkiler aldınız?
Ülkemizdeki herkes tura sahip çıktı. Başta medya, ardından valilikler, kolluk kuvvetleri, turizm bakanlığı... Yani hepsinin katkısı var. Daha çok destek verilmeli ki; daha yükseğe çıkalım. Türkiye'nin en güzel görüntüleri, şu anda bizde mevcut. Başkan vekili Medine'de kalıyor. Dubai Sports da yarışı canlı yayınladığı için oradaki yetkililer vekili aramışlar. Ona, "Bizi Türkiye'ye sadece Ankara'ya götürüyorsun. Bu kadar güzel yerler var, neden bizi buralara götürmedin? Bu yaz mutlaka bizi bu televizyonun görüntülerinin olduğu yerlere götürün." demişler. Çok farklı ve enteresan tepkiler aldık.
 
Yarışa yeni güzergâhlar ekleyecek misiniz? Karadeniz, Kapadokya ve Doğu'da bu turu görecek miyiz?
Tırmanma etapları ve zorluk derecesi olduğu için bu sezon Pamukkale'yi seçtik. Etapta gördünüz yükseklik bazen 1.600 metreleri bile gördü. Karadeniz'de sahil çok düz. Ancak bizim inisiyatifimiz dışında gelişen olaylar da var. Dünya Bisiklet Birliği'nden onay alınması gerekiyor. Yarışa uygun her yere organizasyonu kaydırabiliriz. Türkiye'nin her yerine ulaşabiliriz. ZAMAN

       
Bisikletin de futbol kadar izleyicisi var kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr