Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 1861
Yayın Tarihi: 01 Nisan 2010
» 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıtım toplantısı İstanbul'da yapıldı

11 Nisan Pazar günü Sultanahmet Meydanı’ndan start alacak ve 18 Nisan’da Alanya’da sona erecek olan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Basın Toplantısı 1 Nisan’da Çırağan Sarayı Kempinski, Balo Salonu’nda kalabalık bir medya ve davetli katılımı ile gerçekleştirildi.


Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen ve son iki yıldaki başarısı ile Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından dünya bisikletinin şampiyonlar ligi olarak kabul edilen 2.HC klasmanına alınarak dünyanın en önemli 17 yarışından birisi olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tanıtım toplantısı, TRT ve Spormax kanalından canlı olarak yayınlandı. Toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, Gençlik ve Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, 2008-2009 TUR Başhakemi Philippe Marien, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkan Yardımcısı Ersin Küçükbarak ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu katıldılar.
TRT Spor Spikeri Levent Özçelik’in sunduğu tanıtım toplantısında, İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'ndan 11 Nisan Pazar günü startı verilip, 18 Nisan Pazar günü Antalya-Alanya etabıyla sona erecek olan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na, Türk Milli Takımı ile birlikte 15 takımdan 116 profesyonel bisikletçinin katılacağı ve 8 günde toplam 1257 kilometre kat edileceği anlatıldı.  
Turun ilk kez 2. HC (Horse Category) klasmanında yer alarak, dünyanın en önemli 17 yarışı arasına girmeyi başardığı vurgulandı. Bu yıl ilk kez genel klasman liderinin de alışıla gelmiş şekilde sarı mayo değil, turkuaz renk mayo giyeceği aktarıldı.  
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise yaptığı konuşmada, turu her geçen yıl daha iyiye taşıdıklarını ve bu yıl da ilk kez 2. HC kategorisinde turun gerçekleşeceğini belirterek, 'Artık bisikletin şampiyonlar ligindeyiz. Ülkemize bisiklette olimpiyat madalyası getirmeden de kendimize hedeflerimize varmış saymayacağız.'dedi.
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ise konuşmasında, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Atatürk Koşusu'nun ardından Türkiye'nin en eski spor organizasyonu olan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun geldiği noktadan duydukları mutluluğa değindi.
Hedeflerinin başarılı Türk bisikletçiler yetiştirmek olduğunu, içlerindeki heyecanla başladıkları bu işten alınlarının akıyla çıktıklarını dile getiren  Akgül, '46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun geldiği noktadan gurur duyuyoruz. Bisiklet sporunun öneminin ve ülke tanıtımımıza sağladığı katkının farkındayız. Türkiye'nin güzelliklerini tüm dünyaya izletebiliyoruz bu şekilde. Türk bisikleti her anlamda hedeflerini büyütmüştür' diye konuştu.
Toplantının sonunda, katılımcı takımların forma ve bayrakları da tanıtıldı.
 
TUR BOYUNCA EUROSPORT VE TRT KANALLARINDA GÜNDE 2 SAAT CANLI YAYIN
 8 etaptan oluşan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Sultanahmet Meydanı'nda Prolog yarışıyla başlayacak. Yarışta sırayla Kuşadası-Bodrum, Bodrum-Marmaris, Marmaris-Pamukkale, Denizli-Fethiye, Fethiye-Finike, Finike-Antalya ve Antalya-Alanya etapları geçilerek finişe varılacak. Dünyanın önde gelen bisiklet takımlarıyla çok sayıda ünlü bisikletçinin pedal çevireceği turu 8 gün boyunca Eurosport ve TRT kanallarından her gün 2 saat canlı olarak verilecek.

 

       
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıtım toplantısı İstanbul'da yapıldı kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr