Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 1954
Yayın Tarihi: 16 Mart 2010
» 46. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU'NA DOĞRU


 
Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) tarafından 11-18 Nisan 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na sayılı günler kaldı. 8 etaptan oluşan 1.260 kilometrelik parkurda gerçekleşecek tura 11 ülkeden 16 takımla 128 sporunun katılacak. Dünya klasmanında birinci sırada yer alan ABD’li Andre Greipel, Fransa ve İspanya turlarında önemli başarılar elde etmiş Benatti ve Sagan gibi ünlü bisikletçilerde 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda koşacak.
 
2008 yılından bu yana Fransa Bisiklet Turu standartlarında organize edilen ve 46. yılında Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından verilen onayla dünya bisikletinin Şampiyonlar Ligi olarak kabul edilen 2. HC kategorisine alınan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için sayılı günler kaldı. Turda 11 ülkeden 16 takımla 128 sporcu yarışacak.
 
İSTANBUL’DA PROLOG ÇIKIŞIYLA BAŞLAYACAK
TBF tarafından gerçekleşecek olan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 11 Nisan’da İstanbul’da prolog yarışıyla başlayacak. 5.8 kilometrelik yarışın sonunda aynı gün sporcular İstanbul’dan havayoluyla İzmir’e hareket edecek. 12 Nisan’da 181 kilometreden oluşan Kuşadası – Turgutreis etabı koşulacak. Sırasıyla birer gün arayla ise Bodrum – Marmaris (170 kilometre), Marmaris – Pamukkale (209 Kilometre), Denizli - Fethiye (221 kilometre), Fethiye – Finike (194 kilometre), Finike – Antalya (114 kilometre) ve son olarak, Antalya – Alanya (166 kilometre) etabı koşularak zorlu yarış tamamlanacak.
 
 
DÜNYANIN EN İYİLERİ YARIŞACAK
11 Nisan’da İstanbul’da başlayacak olan ve  18 Nisan'da, Alanya’da son bulacak olan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na bu yıl, yeni 2. HC kategorisi gereği sadece profesyonel sporcular katılacak. İspanya, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Polonya, Fransa, İrlanda, Brezilya, Hollanda ve Avusturya'dan 15 profesyonel takımın yanı sıra Türkiye Bisiklet Milli Takımı, 8'er sporcuyla yer alacak. Dünya klasmanında birinci durumda bulunan ABD'li sporcu Andre Greipel de yer alacak. Ayrıca son yapılan İspanya ve Fransa turlarına katılarak önemli başarılar elde eden, dünyanın yakından tanıdığı iki İtalyan Sporcu Daniele Benatti ve Peter Sagan gibi ünlü sporcular mücadele edecek. 
 
 
160 BİN AVRO ÖDÜL DAĞITILACAK
Final etabında toplamda en iyi zamana sahip sporcu Genel Klasman Birincisi unvanını ve formasını (Turkuaz Mayo) elde edecek. Yarışta ayrıca, her etapta En İyi Tırmanışçı (Kırmızı Mayo) ve En İyi Sprinter (Yeşil Mayo) seçilecek. Sporcular ayrıca parkur üzerinde Efes, Aspendos, Demre, Ölüdeniz gibi tarihi, kültürel ve doğal mirasımıza vurgu yapılmak üzere konumlandırılan belirli prim kapılarında topladıkları puanlara göre Türkiye Güzellikleri Özel Ödülü için de yarışacaklar. Tur kapsamında toplam 160.000 Avro para ödülü dağıtılacak.
 
123 ÜLKEYE CANLI YAYIN YAPILACAK
Son iki yıldır turun açılışına ya da kapanışına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, bu yıl turun Alanya'da gerçekleşecek finalinden sonra düzenlenecek ödül törene katılmasının beklenirken TBF Başkanı Emin Müftüoğlu, geçen yıl olduğu gibi bu yılki Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Eurosport ve TRT işbirliğiyle 123 ülkede 150'ye yakın televizyon kanalında her gün 2 saat süreyle canlı olarak ve HD formatında yayınlanacak. Türkiye'nin eşsiz güzelliklerinin havadan ve karadan yapılan çekimlerle dünyaya yansıtılacağı turun, akşam saatlerinde TRT'den banttan tekrar yayınlanacağını söyledi.
Son 2 yıldır profesyonel ve yarı profesyonellerin katılımıyla gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun, 2 yıl gibi kısa bir sürede dünyada önemli bir yer edindiğini değinen Müftüoğlu, “Tur bu yıl, 2. HC kategorisinde, bir anlamda bisikletin devler ligi şeklinde gerçekleşecek. Tura katılacak olan tüm sporcuların tam profesyonel olacağını için hem yarış, hem de organizasyon kalitesinin geçen yıllardan daha yüksek olacak.”dedi.
Tur güzergahına bu yıl ilk kez, zorluk derecesinin artırılması amacıyla Pamukkale'yi Marmaris ve Fethiye ile bağlayan, uzun tırmanışların yer aldığı yollar dahil ettiklerini de açıklayan belirten Müftüoğlu, 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Turu’nun şölen havasında geçeceğini ve bu şölenin kaçırılmaması gerektiğini söyledi.

 

       
46. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU'NA DOĞRU kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr