Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 2069
Yayın Tarihi: 07 Mart 2010
» Avrupa Bisiklet Birliği Genel Kurulu sona erdi

 Avrupa Bisiklet Birliği Genel Kurulu sona erdi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun (TBF) ev sahipliğindeAvrupa Bisiklet Birliği (UEC) 2010 Yılı Olağan Genel Kurulu Alanya’da yapıldı.
Türkler beldesindeki Alaiye Resort Otel'de genel kurul toplantısında Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı Pat Mc Quaid, UEC Başkanı Wojciech Walkiewicz, TBF Başkanı Emin Müftüoğlu ve 29 Avrupa ülkesinin bisiklet federasyonu başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. 
Toplantıya konuk olarak Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Antalya Vali Yardımcısı Fuat Ergün, Gençlik Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Türkler Belediye Başkanı Hayri Çavuşoğlu katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan TBF Başkanı Emin Müftüoğlu, Avrupa Bisiklet Birliği'nin kongresine ev sahipliği yapmaktan dolayı gururlu olduklarını, günden güne gelişen ve büyüyen bisiklet ailesi olarak uluslararası platformda, Avrupa ve Dünya Bisiklet Birliği'nin aktif bir üyesi olma yolunda büyük çaba harcadıklarını söyledi.

 2007 yılında Kapadokya'da düzenlenen ve tüm dünyaya canlı yayınlanan Dağ Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nın ardından 2008 Yılı Dağ Bisikleti Dünya Kupası'nı Manavgat'ta yaptıklarını hatırlatan Müftüoğlu, “ İzlenen hedefler doğrultusunda dağ bisikleti branşında 32 yıl aradan sonra ilk kez bir sporcumuzu Pekin Olimpiyatları'na gönderme başarısını elde ettik. Yol Bisikleti branşında da son 2 yıldır düzenlediğimiz Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu organizasyonu ile bisiklet sporunun Türkiye'de gelişmesini ve aynı zamanda sporu vesile ederek ülkemizin tarihi, turistik ve kültürel tanıtımına katkı sağlamayı hedefledik. 2010 yılında 2 HC kategorisine yükselen 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu bu yıl 11 - 18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bu sayede bisiklet sporunu ve ülkemizin güzelliklerini 8 gün boyunca her gün 2 saat süreyle farklı kıtalarda 123 ülkede ekranlara taşıyacağız.''dedi.

 AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı da konuşmasında  hükümet olarak sporun her dalına büyük destek verdiklerini belirterek, “Bisiklet sporuna da önemli katkı sağladık.
 
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun, son iki yıldır bizzat Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleşmektedir. 'Bisiklet sporu son yıllarda önemli bir mesafe katetmiştir ve daha da edeceğine inanıyorum'' diye konuştu.
Antalya Vali Yardımcısı Fuat Ergün ise Antalya'nın sanıldığı gibi sadece bir turizm şehri olmadığını, yüzde 60'ının ormanlarla kaplı Antalya’nın öncelikle bir orman kenti olduğunu vurguladı.
 
Ergün, “ Antalya, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir turizm kentidir. Antalya, deniziyle, ormanıyla iklimiyle aynı zamanda bir spor kentidir. Yılda bin 400 spor kulübünün kamp yapmaktadır.”şeklinde konuştu.

Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül de konuşmasında, bisiklet sporunun son yıll

ardaki gelişimine dikkati çekti. Türkiye'nin, pek çok önemli spor organizasyonuna ev sahipliği yapmış bir ülke olduğunu dile getiren Akgül, TBF'nin de son yıllarda çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptığını kaydetti.

Akgül, bisiklet sporunun, dünyadaki önemini bilen bir spor yöneticisi olduğunu, bu nedenle de Türk bisikletini dünya ile yarışır hale getirmek için önemli adımlar attıklarını dile getirdi.  

Temmuz ayında, Ankara'da, 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası yapılacağını hatırlatan Akgül şunları söyledi:

 
''Türk bisikleti, sadece organizasyonel anlamda değil, her anlamda artık hedeflerini büyütmüştür. 2008'de olimpiyatlara sporcu götürme hedefimizi gerçekleştirdik. Şimdi 2012 Londra Olimpiyatları'na 4 branşta gitmek için hazırlanıyoruz. Bisiklet sporunun gelişimine katkı sağlamak için Türkiye'de, biri İstanbul'a ve olimpik olmak üzere 5 veya 6 tane veledrom projemiz var. Alanya bölgesinde de bir veledrom yapmak için çalışmalarımız sürüyor. Diğer 4 tanesini de bisikletin potansiyelinin iyi olduğu yerlere yapacağız. İstanbul Polonezköy'de dünya standartlarında yapılan BMX parkurumuzun da yüzde 90'ı tamamlandı. Bu yıl içerisinde açacağız.''
Akgül, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun kategorisinin yükseltilmesi, 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası'nın Türkiye'ye verilmesi ve bugünkü kongrenin burada yapılmasına katkı sağlayan UCI ve UEC başkanlarına teşekkür etti.
Konuşmaların sonunda Yunus Akgül, UCI Başkanı Pat Mc Quaid'e, TBF Başkanı Müftüoğlu, UEC Başkanı Wojciech Walkiewicz ve UEC Eski Başkanı Vladimir Holecek'e birer teşekkür plaketi verdi. Vali Yardımcısı Fuat Ergün de, Emin Müftüoğlu'na plaket verdi.
 
Basına kapalı olarak gerçekleşen Genel Kurul’da 11 gündem maddesinin görüşüldü.

Genel Kurulu’n ardından  gazetecilere açıklaması yapan UEC Genel Sekreteri Roland Hofer, 2009 yılı bütçesinin ve faaliyet raporunun oy birliğiyle kabul edildiğini söyledi. 2010 yılı bütçesinin de oy birliğiyle genel kurula sunulduğu şekliyle kabul edildiğini dile getiren Hofer, 2010 Gençler Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası ve 2011 Büyükler Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası'nın İtalya'ya verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.
UEC 2011 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın ise Slovenya'da yapılmasına karar verildiğini kaydeden Hofer, Alanya'daki organizasyonun mükemmel geçtiğini de kaydetti.
 
 
 
 
 

 

       
Avrupa Bisiklet Birliği Genel Kurulu sona erdi kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr