Türkiye Bisiklet Federasyonu
 
Acıbadem Sağlık Grubu
Görüntülenme: 2189
Yayın Tarihi: 05 Mart 2010
» Bisiklet yarışlarında dijital hakem dönemi

 

Bisiklet yarışlarında dijital hakem dönemi
 
Merkez Hakem Kurulu (MHK) kararıyla, bisiklet yarışlarında dijital hakem dönemi başladı. Alınan kararla, motorize hakem tarafından kamera ile yarışlar saniye saniye kayıt altına alınacak.  Kamera kayıtları incelenerek küfür veya hatalı harekette bulunan sporcular tespit edilip ceza verilerek spora yakışmayan hareketlerin önüne geçilecek.
 
Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 2010 yılı faaliyet Raporu’nda yer alan bisiklet yarışları, MHK’nun ‘Üçüncü gözümüz’ olarak tabir ettiği kamera ile kayıt altına alınacak. Yarışın başlamasıyla birlikte 1. motorize hakemin kaskı üzerine monte edilen 8 saat çekim kapasitesine sahip dijital HD kamera sayesinde, yarış halindeki sporcuların hareketleri saniye saniye gözlenecek. Yarış sonunda hakem heyeti tarafından incelenecek olan kamera kayıtlarında küfür veya hatalı harekette bulunan sporcular tespit edilebilecek.
Yarışlarda hareketli kamera takibi kararının ardından ilk denemeyi K.A.P. Marmaris Yol Yarışları’nda yaptıklarını açıklayan MHK Başkanı Şükrü Aydın, Marmaris yarışlarında uygulamanın başarılı olduğunu söyledi.
Bundan sonra yapılacak olan bisiklet yarışlarında hareketli kamera kullanılacağını belirten Aydın, “Her yarışta üç motorize hakem görev yapacak. Yarışlar, 1. motorize hakem Ercan Sapmaz’ın kaskına monte edilen kamera ile takip edilecek. Bu uygulamayla spora yakışmayan küfür ve hatalı hareketlerin önüne geçilmesi planlıyoruz. Kısacası bu uygulama hakem heyetinin üçüncü gözü olacak. Her yarış sonunda hakem heyeti tarafından incelenecek kamera kaydında bahsettiğimiz olumsuz hareketleri yapan sporcular tespit edilip, kurul olarak gerekli ceza verilecek.”dedi.

 

       
Bisiklet yarışlarında dijital hakem dönemi kategorisindeki son yazılar
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» İstanbul – İstanbul Etabını Britanya’lı sporcusu Mark Cavendish Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Kuşadası-İzmir etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivianı Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
» Bodrum-Selçuk Etabın Orica Greenegde Takımından Adam Yates Kazandı
Türkiye Bisiklet Federasyonu / Turkish Cycling Federation
G.S.G.M Kat: 4 Ulus / Ankara
Tel : (+90) 312 310 96 13 / Faks: (+90) 312 312 12 75
info@bisiklet.gov.tr